Krzysztof Dziewięcki

1 bio pl krzysztof dziewieckiDyrygent, skrzypek, muzykolog, pedagog.

Urodził się w 1955 roku w Katowicach i tu kształcił się jako muzyk. W latach 1972-78 przebywał we Francji, gdzie ukończył studia muzyczne:

- teorii muzyki w KONSERWATORIUM PARYSKIM (uwieńczone I nagrodą)
- dyrygentury w klasie profesora Pierre Dervaux w ECOLE NORMALE de MUSIQUE
- skrzypiec w Konserwatorium Regionalnym w Boulogne-Billancourt.

Ukończył także studia uniwersyteckie:

- UNIWERSYTET SORBONA, Paryż - DYPLOM STUDIÓW FRANCUSKICH II STOPNIA HISTORIA SZTUKI, 1974
- UNIWERSYTET NOWA SORBONA, Paryż - DYPLOM OGÓLNYCH STUDIÓW UNIWERSYTECKICH (Literatura i sztuka) Literatura i cywilizacja angielska i amerykańska (kierunek: praca w przedsiębiorstwach), 1976

Następnie – w roku 1981 – uzyskał dyplom Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich (prof. Samogyi, Ferrara, Osterreicher, Porcelijn) i otrzymał kilkakrotnie stypendia zagraniczne.

* * *

Jako dyrygent debiutował w Sali Gaveau w Paryżu w roku 1976. Kierował jako dyrektor artystyczny m.in. Wielkopolską Orkiestrą Symfoniczną (1982-86) i Państwową Filharmonią w Olsztynie (1986-1991). Współpracował jako dyrygent z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu i Operą Wrocławską (w latach 1986-1996). Ma w dorobku również współpracę z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych (praca z orkiestrą Sinfonia Varsovia, przygotowanie jako asystent wykonania „Polskiego Requiem” prof. KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej pod batutą kompozytora, z NOSPR odbył tournee po Sycylii, zagraniczne tournée koncertowe z Wielkopolską Orkiestrą Symfoniczną, Państwową Filharmonią Olsztyńską, Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny, Operą Śląską). Był członkiem JURY MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MŁODYCH DYRYGENTÓW w Asyżu we Włoszech. Dokonał wielu premierowych nagrań archiwalnych muzyki polskiej z czołowymi orkiestrami PR i TV, w tym Moniuszki, Nowowiejskiego, Kurpińskiego, Gablenza. Zorkiestrował m.in. utwory Bizeta, Berlioza, Brahmsa, Faure, Gablenza, Kurpińskiego, Berlina, Kreislera, Hertla, Adama, Schuberta, Mozarta, jest autorem wielu opracowań muzycznych.

Jako dyrygent występował w wielu krajach, w tym we Włoszech, Rosji, Chile, Maroku, Japonii, Szwecji, Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, na Łotwie, Ukrainie, Węgrzech, w Austrii, Rumunii, w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i USA (m.in. Nowy Jork-Broadway). Dyrygował koncertami na licznych festiwalach, m.in. Poznańska Wiosna Muzyczna, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, Festiwal Muzyczny w Cheverny we Francji, Dni Muzyki im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, Festiwal Viva il canto w Cieszynie, Festiwal Ars Chori w Częstochowie, Międzynarodowe Festiwale w Asyżu, w Galicji w Hiszpanii, w Królewcu, w Rabacie w Maroku, Letni Festiwal w Paryżu, w Strażnicach w Czechach. Występował w Polskim Radiu i Telewizji, Telewizji Rosyjskiej i Włoskiej. Wyróżniony w roku 2006 Odznaką Honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz w roku 2015 Bytomską Nagrodą Europejską. Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi w roku 2016.

* * *

Przygotował premiery m.in. CZARODZIEJSKIEGO FLETU (Opera Wrocławska), MANRU, COPPELII, KSIĘŻNICZKI CZARDASZA, CZARU STRAUSSA, CÓRKI ŹLE STRZEŻONEJ, DON KICHOTA, MARII STUARDY Donizettiego, BARONA CYGAŃSKIEGO, KOPCIUSZKA Prokofiewa - Złota Maska 2014, NA KWATERUNKU i VERBUM NOBILE (Opera Śląska), WESELA NA GÓRNYM ŚLĄSKU S. Ligonia (Zespół Śląsk).

Od roku 1996 jest dyrygentem Opery Śląskiej, w roku 1999 został dyrygentem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny.

Wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” nagrał „Złotą kolekcję” płyt CD, w tym Platynową Płytę: „Karolinka”, Złote Płyty: „Święta Noc” (2005) i „Bogurodzica”,"Starzyk" (2006), "Albośmy to Jacy Tacy" (2011) oraz płyty "Hej te nasze góry", "Wielki Tydzień", "Idą Powstańcy", "Santo Subito", "Kilar" oraz płytę DVD Wesele na Górnym Śląsku S. Ligonia (2014).

krzysztof dziewiecki dyrygent conductor 08